3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası
06 Eylül 2023

3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası Dolayısıyla Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan Bilgilendirme Bulundu

Ülkemizde 2001 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür hale getirmektir. Halk sağlığı hastalıkları önlemeyi, yaşamı uzatmayı ve sağlığı geliştirmeyi amaç edinmiştir.

Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır.

Vatandaşlarımız düzenli aralıklarla sağlık kuruluşlarında hipertansiyon, diyabet, obezite, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser açısından değerlendirilmeli, taramalarını ve izlemlerini yaptırmalıdır.

Tercih ettiğimiz yaşam tarzı sağlığımızı şekillendirmektedir. Birçok hastalıktan korunmak için sağlıklı beslenmek, hareket etmek, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli uyumak, stresten kaçınmak gereklidir.

Uz. Dr. Mustafa KOZAN.png