Bebek Dostu Hastane
22 Şubat 2024

bebek dostu.jpg  SERTİFİKA 02.jpg

Anne Sütü ve Emzirme Politikamız

 1. Kurumumuzun Emzirme ve Anne Sütü İle Beslenmeye İlişkin Yazılı Bir Politikası vardır. Bu Politika Düzenli Aralıklarla Tüm Sağlık Personelinin Bilgisine Sunulur.
 2. Kurumumuzda Çalışan Tüm Personeli Politikamız doğrultusunda Anne Sütü İle Beslenme ve Emzirme Teknikleri Konusunda Eğitim Almıştır.
 3. Kurumumuza başvuran tüm gebelere Anne Sütü ve Emzirme konularında eğitim verilir.
 4. Tıbben Gerekli Görülmedikçe Kurumumuzda Yenidoğanlara Anne Sütünden Başka Yiyecek, İçecek Önerilmez. Bebeklere İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü Verilmesi Devamında İse Uygun Tamamlayıcı Beslenme İle Beraber Emzirmenin 2 Yaş ve Ötesine Kadar Sürdürülmesi Konusunda Aileler Bilgilendirilir.
 5. Kurumumuz da Doğumdan Sonraki İlk Bir Saat Bebeklerin Anneleri İle Ten Teması Kurması Sağlanarak Emzirmeye Hemen Başlama Konusunda Yardımcı Olunur.
 6. Annelere, Emzirmenin Nasıl Olacağı ve Bebeklerinden Ayrı Kaldıkları Durumlarda Sütün Salgılanmasını Nasıl Sürdürebilecekleri Öğretilir.
 7. Kurumumuzda Doğum Yapan veya Hastanede Yatmak Zorunda Kalan Tüm Anne ve Bebeklerin 24 Saat Beraber Kalmaları Sağlanır.
 8. Kurumumuza Başvuran Annelerin Rahatça Emzirebilmeleri İçin Emzirme Odaları Düzenlenmiştir.
 9. Kurumumuzda Emzirme İle İlgili Hiçbir Kısıtlama Yoktur. Bebeğin Her Ağladığında Her İstediğinde Sık Sık Emzirilmesi Konusunda Anneler Desteklenir, Bilgilendirilir.
 10. Kurumumuzda Bebeklere Yalancı Meme veya Emzik Türünden Herhangi Bir Şey Önerilmez ve Zararları Anlatılarak Aileler Bilgilendirilir.
 11. Kurumumuzda Anneler, Taburcu Olduktan Sonrada Emzirmeye Devam Edebilmeleri, Karşılaşabilecekleri Sorunları Çözebilmeleri Açısından Desteklenir. Başvurabilecekleri Diğer Sağlık Kuruluşları Hakkında Bilgilendirilir.
 12. Kurumuz Tüm Birimlerinde Bebek Formüllerinin Pazarlanması İle İlgili Uluslararası Yasa Benimsenmiş ve Uygulanmaktadır.
 13. Bölgemizdeki Kurum Ve Kuruluşlar İle İşbirliğine Gidilerek Anne Sütü İle Beslenme Konusunda Eğitim Verilir, Bilgilendirici Toplantılar Yapılır. Broşür Dağıtılır. Yerel Basında Konu İle İlgili Aydınlatıcı Yazılar Yazılması Sağlanır.