GERONTOLOĞUMUZ HASTA KABULÜNE BAŞLADI
09 Haziran 2023

Hastanemiz, sağlık hizmetlerinin kalitesini sürekli olarak artırmak ve toplumun sağlığını en iyi şekilde desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği yeniliklere bir yenisini daha ekledi. Sağlık Bakanlığı'nın ilk defa gerontologları kamu hastanelerinde istihdam etme kararı doğrultusunda, hastanemiz bünyesinde gerontolog çalışmaya başladı.

 

Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan; Gerontologlar,  65 yaş ve üzerindeki bireylerin sağlığını korumak, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan sorunlara çözüm bulmak ve yaşlı hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi sunmak için uzmanlaşmış sağlık çalışanları olduğunu söyledi.

 

65 yaş üzeri yaşlı hastalarımız ilk olarak İç Hastalıkları ve Nöroloji Hekimlerimizin tıbbi değerlendirmesi sonrasında Gerontolog Ceren Kurnaz Şen’e muayene olabilecek.

 

Hastanemizde ilk defa görev alan Gerontolog Ceren Kurnaz Şen;“Gerontoloji, yaşlanma ve yaşlılık bilimidir. Yaşlılık sürecinin fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal yönlerini inceler. Yaşam kalitesini artırmada ve yaşlılıkla başa çıkma becerilerinde yardımcı olmayı hedefler. Biz Gerontologlar, yaşlılık sürecindeki bireylerin sağlığını korumak, yaşla beraber gelen sorunlara çözüm bulmak ve yaşlı bireyin daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardım etmek için varız. Yaşlı bireyin günlük yaşam aktivitelerini, yaşam kalitesini, duygu durumlarını, sağlık durumunu, beslenme durumu gibi çeşitli durumları geriatrik değerlendirme kapsamında değerlendiriyoruz.

 

Çeşitli değerlendirme testlerimiz var. Bu değerlendirme testleriyle beraber yaşlı bireyin fiziksel, psikolojik, sosyolojik, bilişsel ve sosyal durumlarını değerlendiriyoruz. Bu değerlendirme testleri sonucu multidisipliner bir bölüm olduğumuz için diğer meslek gruplarıyla beraber çalışma sağlıyoruz.

Yaşlı bireyin kendisi, ailesi veya bakım vereni ile görüşme sağlıyoruz. Yaşlı bireyin takibini yapıyoruz. Başlıca amaçlarımız; Yaşlının tüm sorunlarının tek merkezde çözülmesi Günlük yaşam aktivitelerinde bağımlı olmayı azaltmak psikolojik ve sosyal destek verilmesi alzheımer ve demanslı bireylere ve bakım verenine bilgilendirme ve takip yapıyoruz.” Dedi.
GERONTOLOG FOTO.jpeg