12-18 Mart Dünya Glokom Haftası
14 Mart 2023

12-18 Mart Dünya Glokom Haftası Dolayısıyla Göz Hastalıkları Hekimimiz Op. Dr. Mehmet İçöz Bilgilendirmede Bulundu

Glokom yani halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve göz hastalıkları içerisinde sessizce ilerleyebilen sinsi bir hastalıktır. Bu nedenle tüm dünyada farkındalığı artırmak amaçlı 12 - 18 Mart arası glokom haftası olarak bilinmektedir.

Hastanemizde de glokom hasta takibi yapılabilmektedir. Farklı cihazlar ile alınan ölçümler ile hastalığın takibi yapılır. Bu ölçümlerde göz içi basıncı, görme sinirine ait kalınlıklar, görme alanındaki değişiklikler, açı bölgesinde farklılıklar değerlendirilir. Glokom tanısı tek bir muayene ile konulmamalıdır. Aynı zamanda ailede göz tansiyon varlığı diğer aile bireyleri için önemli bir risk teşkil etmektedir. Farklı zamanlarda farklı ölçümler ile tutarlı sonuçlara ulaşılınca tanı konulur.

Tanıdan sonra tedavi aşamasında öncelikli ilaç tedavisi ile başlanır. İlaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda cerrahi tedavi uygulanır. Hastanemizde de cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Bugüne kadar hastanemizde yaklaşık 10 hastamızın göz tansiyon ameliyatını gerçekleştirdim. Hastalarımız bu ameliyat için Ankara, Kayseri gibi daha büyük merkezlere gitmesine gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde takip edilmektedir.

Son olarak; rutin göz muayenesi dışında hastalığın son evresine kadar herhangi bir semptom olmayabilir. Bu nedenle bu sinsi hastalığın tanısının konulması için rutin göz muayenesi çok önemlidir.

Yapmış olduğunu bilgilendirmelerden dolayı Göz Hastalıkları Hekimimiz Op. Dr. Mehmet İçöz’e teşekkür ederiz.

  • 1.png
  • 2.png