Serviks Kanseri Farkındalık Ayı Dolayısıyla Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimimiz Op. Dr. Sinem ELDEM Bilgilendirmede Bulundu
05 Ocak 2023

Serviks Kanseri Farkındalık Ayı Dolayısıyla Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimimiz Op. Dr. Sinem ELDEM Bilgilendirmede Bulundu

Ülkemizde her yıl yaklaşık 4 bin kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor.Rahim ağzı rahim ile vajina arasında rahimin bir parçası olan dokudur. Rahim ağzı kanseri bu dokunun kanserleşmesidir.

Rahim ağzı kanseri HPV (insan papilloma virüs) isimli  virüs nedeniyle oluşan bir kanserdir. Bu virüs rahim ağzı dokusundaki hücreleri enfekte ederek bu hücrelerin anormal büyümesine ve kanserleşmesine sebep olmaktadır.Sigara ve alkol kullanımı, bağışıklık sistemi bozuklukları, sağlıksız beslenme ve çok eşlilik yapmak da risk faktörleri arasında yer almaktadır.Rahim ağzı kanserini düzenlitarama sayesinde kanser gelişmeden tespit etmek mümkündür.Ülkemizde 30-65 yaş aralığındaki kadınlardan 5 yılda bir smear ve HPV -DNA testi yapılması önerilmektedir.

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.AĞRISIZ VE BASİT bir işlemdir.

Rahim ağzı kanser aşısı%90’lara varan kanser önleme etkinliğine sahiptir. Kız çocuklarına 9-13 arası 2 doz, 13-26 arasında da 3 doz aşı yaparsak hayat boyu bir daha hatırlatma dozuna gerek kalmadan HPV enfeksiyonundan korumaktadır.

Sağlık Bakanlığı'ndan geçen ay yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de yakın zamanda özellikli gruplara ücretsiz HPV aşı uygulaması başlanacağı açıklanmıştır.

Unutmayalım ki “Erken Teşhis Hayta Kurtarır” Dedi.

Yapmış olduğu bilgilendirmelerinden dolayı Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimimiz Op Dr. Sinem ELDEM’e teşekkür ederiz.
Dr. Sinem ELDEM.jpg