ALTIN STANDART YÖNTEMİYLE HASTAMIZ ŞİFA BULDU
20 Ekim 2022

ALTIN STANDART YÖNTEMİYLE HASTAMIZ ŞİFA BULDU

Göz Hastalıkları Polikliniğine başvuran 50 yaşındaki hastamıza Göz Hastalıkları hekimimiz Op. Dr. Mehmet İÇÖZ tarafından gözyaşı kanal iltihabı teşhisi kondu. Hastaya uygulanan Antibiyotik ve apse drenajı tedavisi sonrası apse formasyonunun gerileyip enfeksiyon bulguları azaldı. Apse formasyonunun gerileyip enfeksiyon bulgularının azalması üzerine göz yaşı kanal (nazolakarimal kanal) tıkanıklığı nedeniyle Eksternal dakriyosistorinostomi+silikon tüp entübasyonu ameliyatı yapıldı.

Ameliyat sonrası yapılan kontrolde gözyaşı kanalına sıvı geçişinin rahat olduğu ve hastanın şikayetlerinin tamamen geçtiği izlendi.

Her yaşta görülebilen gözyaşı kesesi tıkanıkları ile ilgili açıklama yapan Op. Dr. Mehmet İÇÖZ Şunları söyledi;

“Nazolakrimal yani gözyaşı kesesi tıkanıkları yenidoğan döneminden başlayıp erişkin yaşlara kadar her yaş grubunda görülmektedir. Yenidoğan bir bebekte görülen tıkanıklığın tedavisi daha az invaziv yöntemler iken ileri yaşlarda bu yöntemlerin faydası olmamaktadır. Günümüzde eksternal DSR yöntemi altın standart yöntem kabul edilmekle birlikte, endoskopik veya lazer yöntemleri ile de başarılı sonuçların alındığı görülmektedir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı olan hastaların temel şikayeti, gözlerde aşırı sulanmadır. Bu sulanma beraberinde görme kalitesinde bozulma, blefarit, konjonktivit, dakriyosistit gibi enfeksiyon tablolarını da oluşturabilir. Bu nedenle gözlerde sulanma şikayeti hafife alınacak bir durum değildir, bu belirtilerin varlığını görün hastalarımızın Yozgat Şehir Hastanemize göz muayenesi olmasını öneririz.” Dedi.

  • 3.jpg
  • 2.jpg
  • 1.jpg