10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü
12 Ekim 2022

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü Dolayısıyla Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hekimimiz Uz. Dr. Damla Berivan BASKIN ERDOĞAN Bilgilendirmede Bulundu

Her yıl 10 Ekim’de kutlanan Dünya Ruh Sağlığı Günü ile ilgili açıklama yapan Yozgat Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hekimi Uz. Dr. Damla Berivan BASKIN ERDOĞAN konuyla ilgili açıklama yaptı.

Her yıl farklı bir tema ile kutlanan günün 1992 yılından bu güne kutlandığı söyleyen Uz. Dr. BASKIN ERDOĞAN konuşmasında şunları söyledi:

Dünya ruh sağlığı günü 1992 yılından bu yana her yıl 10 Ekim de kutlanmaktadır, bugünün amacı ruh sağlığının önemine dikkat çekmek. Ruhsal hastalıklar ile ilgili farkındalığı ve bilgiyi attırmak. Ruhsal hastalığı olanlara karşı damgalanmaya azaltmak toplum içinde işlevselliğini arttırmaktadır.

Her yıl farklı bir temayla kutlanmaktadır. Bu senenin teması ‘Ruh Sağlığını ve Ruhsal İyilik Halini Küresel Bir Öncelik Haline Getirelim’ olarak belirlenmiştir.

Pandemi, ekonomik kriz, savaş, göç gibi küresel sorunların yaşandığı son yıllarda toplumsal iyilik halimiz ve ruh sağlığını bozmuştur.

Bu nedenle Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu küresel farkındalık çalışması başlatmıştır.

Böylelikle akıl sağlığı ve refahın herkes için küresel bir öncelik haline getirilmesi amaçlanmıştır.

Ruh Sağlığı ve refahının daha iyi bir hale gelmesini sağlamak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.’’ Dedi.

Yapmış olduğu bilgilendirmelerden dolayı Ruh Sağlığı ve Hastalıkları hekimimiz Uz. Dr. Damla Berivan BASKIN ERDOĞAN’a teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.Dr. Damla Berivan.JPG