Hasta Refakatçi Kuralları
25 Nisan 2022

HASTA REFAKAT KURALLARI

Hastaneler insanlar için en önemli devlet kurumlarından biridir. Hastalara en iyi şekilde hizmet verebilmesi için hastalarımıza önemli görevler düşmektedir. Hasta ve refakatçilerin bu bilinçle hareket etmeleri gerekir.

Refakatçiler hastane kurallarına uymalı, görevlilere yardımcı olmalıdır. Aksi halde, kişinin refakati kabul edilmeyecektir.

Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalı, hemşirelerce verilen hasta bakım eğitimi (el hijyeni, pozisyonlar, bağırsak programı, düşme önleme, sonda eğitimi) kurallarına uymalıdır.

Refakatçiler hastaneye ait eşya ve malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır, hastane malına zarar veren refakatçi zararı karşılayacaktır. Hasta odası ve tuvaletler temiz olarak kullanılmalı, gereksiz elektrik ve su kullanımdan kaçınılmalıdır.

Hastalarınızın sağlık durumlarını sabah- akşam yapılan doktor vizitinden sonra doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Hastanın yanında ilaçları varsa doktorunu bilgilendirmeli, hastalar kıymetli eşyalarını yanlarında bulundurmamalıdır.

Refakatçiler vizit saatlerinde hasta odalarını boşaltmalıdır.

Hastane görevlileri dışında tanımadığınız ve güvenmediğiniz insanlardan yardım istememelisiniz.

Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizit saatlerinde ve saat 22:00 den sonra kapatılması gerekir.

Refakatçiler adlarına düzenlenmiş refakat kimlik kartlarını sürekli yanlarında bulundurmalıdır. Refakat kartlarını göstermek sureti ile hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanabilirler.

Refakatçi ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaları hastane dışına çıkarmamalı, yatağını değiştirmemelidir.

Refakatçiler hekim/ hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek içecek vermemelidir.

Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilmelidir.