Yozgat Şehir Hastanesi’nden Yine Bir İlk. “Kronik Yara Bakımı Birimi” Açıldı.
01 Haziran 2021
Hastanemizde Kronik Yarası olan hastalarımız için Kronik Yara Bakımı Birimi açıldı. Ortopedi ve Travmatoloji, Kalp ve Damar Cerrahisi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Çocuk Cerrahisi, Enfeksiyon Hastalıkları ve İç Hastalıkları Uzmanlarımız ve Palyatif Bakım Sertifikalı deneyimli hemşiremiz Gülten EYİBİL tarafından hizmet vermektedir.

Hastalarımız 07 Haziran 2021 tarihinden itibaren Kronik Yara Bakımı Birimine MHRS üzerinden veya hasta kabul birimlerinden başvuru yaparak haftada iki gün mesai saatleri içerisinde tedavi hizmeti alabilirler.

Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa KOZAN; “Kronik Yaralar belirli bir zaman içerisinde iyileşmeyen ve genelde tekrar eden yaralara kronik yara denir. Bu yaralar, dokular üzerindeki bir basınç, zayıf kan dolaşımı veya zayıf beslenme gibi altta yatan bir durumun görsel kanıtı olarak görülebilir.

Bası yaraları, venöz bacak ülserleri ve diyabetik ayak kronik yaralara örnek olarak gösterilebilir. Kronik yaraların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesi için kişinin bir bütün olarak incelenmesi gerekir. Bunun yanında çok titiz lokal yara bakımı, yara iyileşme sürecinin anlaşılması, modern yara örtüleri hakkında bilgi birikimi ve yaranın altta yatan sebeplerinin düzenlenmesi ve kontrolü gereklidir.

Kronik yara bakımı multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Kronik Yara Bakım Polikliniğinde konusunda uzman hekimler ve tıbbi personel, hastanın yaralarının durumunu değerlendirerek kendisine en uygun tedaviye karar verir. Yaranın özelliklerine göre bakım ve pansumanlarının yapılmasının yanı sıra yaranın özelliklerine göre Plastik Cerrahi ve Genel Cerrahi bölümleri de hastayı yakından takip eder. Uzman hekimlerimiz hastanın durumu ve ihtiyaçlarına göre kontrol sürelerini belirleyerek gerekli işlemleri yapmaktadırlar.

Bu hizmeti böyle bir birimin açılması bu hastaların daha iyi hizmet almasına olanak sağlayacak" dedi.