“12-18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası” Sağlıklı Bir Yaşam İçin Kalbinize İyi Bakın.
13 Nisan 2021


  • kalp 01.png
  • kalp 02.png
  • kalp 03.png
  • kalp 04.png
  • kalp 05.png

Kalp ve damar hastalıkları hakkında  bilgi vermek,  kalp sağlığı  konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırabilmek  amacıyla “12-18 Nisan  Kalp Sağlığı Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Kalp ve damar hastalıkları Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de, ölümlerin birinci sırasını oluşturmaktadır. Dünyada eğitim ve gelir düzeyindeki yükselme, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler beklenen yaşam süresinin artmasına neden olmuştur. Yaşam süresinin uzaması istenen bir şey olmakla birlikte, paralelinde bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların görülme sıklığında artış meydana getirmiştir.

Kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri; yaş ve cinsiyet, birinci derece akrabalarda kalp ve damar hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabettir. Ayrıca  sigara kullanımı; İnmeye (felç), akciğer hastalıklarına ve çeşitli kanserlere neden olmaktadır. Dünyada  her  yıl 5 milyon insan, yurdumuzda her yıl yaklaşık 100 bin kişi sigaradan ölmektedir. 2025 yılında bu rakamın dünyada 8 milyona ülkemizde 250 bine çıkması beklenmektedir. Bütün bu korkunç tabloya rağmen, belki de  konunun en rahatlatıcı tarafı, kardiyovasküler hastalıkların “Önlenebilir Hastalıklar” olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü; Kan basıncı, obezite, kolesterol ve sigara içiminin kontrolü ile kalp ve damar hastalıklarının görülme sıklığının yarıya indirilebileceğini belirtmektedir. Kalp sağlığı için belirli önlemlerin alınması, özellikle çocuklara erken yaşlardan itibaren, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam alışkanlıklarının kazandırılması, onların  uzun ve sağlıklı bir ömür geçirmelerini sağlayacaktır.

 Kalp sağlığını  korumak için  neler yapmalıyız?

Sağlıklı ve yeterli beslenmeli,

Özellikle 5-15 yaş grubunda görülen bademcik iltihapları tedavi edilmediği taktirde, Romatizmal Kalp hastalıklarına neden olabileceği için, üst solunum yolu enfeksiyonlarının erken tanı ve tedavisiyle ileride oluşabilecek  kalp hastalıklarından korunmalı,

Fiziksel aktivite artırılmalı,

Sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden korunmalı,

Stres faktörü kontrol altına alınmalı,

Sağlıklı vücut ağırlığı  korunmalı,

Kan basıncı  kontrol altında tutulmalı,

Kan değerleri ölçümünü düzenli olarak yaptırmalıyız.

Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde.