Yozgat Şehir Hastanesi’nden Yozgat Sporuna Büyük Destek.
03 Nisan 2021


 • IMG_9701.JPG
 • SPOR HEKIMLİĞİ.JPG

“Bu polikliniği açmamızdaki en büyük etkenlerden biride Yozgat’ımızda bulunan Yozgat Spor Klubünün ve Yozgat’ta tarih boyunca birçok Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçiler yetiştiren Yozgat Güreş Eğitim ve Kamp Merkezine de katkı sağlamaktır.”

Yozgat Şehir Hastanemizde Spor Hekimliği Polikliniği Açıldı. Polikliniğimiz Perşembe öğleden sonra 
Op. Dr. Hilal YAĞAR ve Op. Dr. Mehmet Batu ERTAN ayaktan hasta kabul edecektir.

Günümüz itibariyle sporcu sağlığına çok daha fazla bir şekilde önem verildiği bilinmektedir. Bu durum elbette ki Spor Hekimliği Polikliniğinin önemini de her geçen gün itibariyle arttırmaktadır. Elbette ki günümüz koşullarında pek çok farklı spor kulübünün kendi spor hekimlerinin de bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu durum esasında sporcu ve sporcu sağlığına verilen bir önemin göstergesidir.

Hastanemiz Spor Hekimliği Polikliniği, Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Acil Tıp, Radyoloji, Kardiyoloji, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ile iş birliği içinde hizmet vermektedir.

Spor Hekimliği alanında sağlık hizmetlerinin en yüksek düzeyde verildiği ilkeli, dinamik, uluslararası alanda lider bir hastane olmayı hedefliyoruz.

Spor Hekimliği Nedir?

Sporcuların sağlıklı bir şekilde spor yapabilmelerine yardımcı olan spor hekimleri, sporcuların egzersizlerini de yakından takip ederler. Spor hekimliği nedir? Sporcuların sağlık sorunlarına dair etkili tanı ve tedavi olanaklarına sahip olan hekimlik alanına spor hekimliği denir. Özellikle sporcuların antrenman ve spor etkinliklerine dair spor hekimlerinin önemli kazanımları sundukları da bilinmektedir. Spor etkinlikleri sırasında sporcuda meydana gelebilecek olan sağlık sorunlarına dair iyileştirme çalışmalarında görev alan spor hekimleri, profesyonel düzeyde hizmet sunmaktadır. Bu hizmetin sağlık kurumlarında sunulmasını mümkün kılan polikliniklere ise Spor Hekimliği Polikliniği adı verilmektedir. Peki Spor Hekimliği Polikliniği nedir? İşe bu sorunun ayrıntıları!

Spor Hekimliği Polikliniği Nedir?

Hastanelerde sporcu sağlığına yönelik olarak hizmet sunan poliklinikler Spor Hekimliği Polikliniği olarak isimlendirilmektedir. Çeşitli travmalar, yaralanmalar ya da sağlık sorunlarının giderilmesinde Spor Hekimliği Polikliniği hayati derecede etkilidir. Bu polikliniklerde hizmet sunan spor hekimleri, sporu teşvik eden ve sporcu performanslarına olumlu etki eden hekimlerdir. Hemen her yaştan sporcularla yakından ilgilenen spor hekimleri, sporcuların yaşam kalitelerini arttırmak noktasında da sorumluluk üstlenirler.

Spor Hekimliği Polikliniği hemen yer yaştan ve düzeyden sporcuların fiziksel ya da egzersiz aktivitelerinden dolayı ortaya çıkmış olan çeşitli rahatsızlıklarla yakından ilgilenir. Bununla birlikte spor yaparken ortaya çıkan yaralanmalar da Spor Hekimliği Polikliniğinin ilgi alanına girmektedir.

Ayrıca Spor Hekimliği Polikliniği sporcuların spor aktivitesi yaparken ortaya çıkan rahatsızlıkların tanısını ve tedavisini mümkün kılan bir polikliniktir. Bu noktada Spor Hekimliği Polikliniğinin yaralanmaları önleyici bir etkisinin bulunduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. Bu kapsamda Spor Hekimliği Polikliniğinin sporcular açısından son derece önemli olduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır.

Spor Hekimliği Polikliniği Neye Bakar?

Son zamanların favori poliklinikleri arasında yer alan spor hekimliği poliklinikleri çok sayıda farklı alanda hizmet sunmaktadır. Bu noktada Spor Hekimliği Polikliniğinin sunduğu hizmetlerden bazılarını aşağıdaki gibi sıralamak da mümkün olmaktadır.

 •  Sporcu beslenmesi
 •  Spora yönlendirme
 •  Performansın geliştirilmesi
 •  Doping ve ergojenik yardım
 •  Yaşlılık dönemi dair sporcu sağlığı
 •  Spora başlangıç öncesi sağlık taramaları
 •  Erişkin ve pediatrik dönem spor travmatolojisi
 •  Sporcu psikolojisi konusunda bilgilendirme çalışmaları
 •  Spor yaralanmaları sonrası tedavi ve sakatlıktan korunma çalışmaları

Görüldüğü üzere Spor Hekimliği Polikliniğinin çok sayıda önemli sağlık sunabildiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu doğrultuda spor hekimlerinin sporcular açısından son derece önemli olduklarını da ifade etmek mümkün olmaktadır.