Hastanemiz Psikiyatri Hekimlerinden Uzm. Dr. Ece YALDIZ Covid-19 Salgınının İnsanlardaki Ruhsal Etkileri Hakkında Bilgilendirmede Bulundu.
24 Aralık 2020

Hastanemiz Psikiyatri Hekimlerinden Uzm. Dr. Ece YALDIZ Covid-19 salgınının insanlardaki ruhsal etkileri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Uzm. Dr. Ece YALDIZ’ın yapmış olduğu açıklamada: “Yaklaşık bir yıldır tüm dünyada mücadelesi sürdürülmekte olan COVID-19 pandemisi, virüsün yayılım özellikleri, ağır hastalık tabloları ve yüksek ölüm oranları nedeniyle pek çok kişide stres tepkilerine ve yoğun kaygıya neden olmaktadır. Bu süreçte insanlar kendi hastalık yüklerinin yanı sıra sevdikleri kişilerin hastalıkları ve kaybı ile de başa çıkmaya çalışmaktadır. Stres tepkilerinin bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücut işlevlerini etkilediği bilinmektedir, bu nedenle salgının önlenmesi ve tedavisinde ruh sağlığının belirleyici rol oynadığı düşünülmektedir. Stresli durumlarda insanlar kişilik özellikleri ve geçmiş deneyimlerine göre çok çeşitli tepkiler verebilirler. Önceden ruh sağlığı sorunu olanlar, çocuklar, yaşlılar, sağlık çalışanları, pandeminin yarattığı strese daha ağır tepki gösterebilirler. Sağlık durumu ile ilgili korku ve endişe, uyku ve yeme düzeninde değişiklikler, dikkat sorunları, sigara, alkol ve diğer ilaçların kullanımının artması, kronik hastalıkların seyrinin kötüleşmesi gibi tepkiler pandeminin neden olabileceği durumlar arasındadır. Pandemi sürecinde ruhsal dayanıklılığı artırmak için, COVID-19 ile ilgili medya yayınlarına aşırı maruziyetten kaçınmak, sağlık ve dengeli beslenmek, düzenli fiziksel egzersiz yapmak, uyku düzenine dikkat etmek, alkol ve uyuşturucu kullanımından kaçınmak, sevilen kişilerle iletişim kurmak, hisleri ve kaygıları onlarla paylaşmak önerilmektedir. Ruhsal dayanıklılığı arttırmaya yönelik önerilerin uygulanmasının yanı sıra, bazı durumlarda kişilerin ruh sağlığı çalışanına başvurması gerekmektedir. Art arda birkaç gün boyunca günlük etkinlikleri engelleyecek düzeyde belirgin ruhsal yakınmaları olan, karantina ve hastalık nedeniyle ortaya çıkan stresi yönetemeyen kişilerin psikiyatrik destek alması için başvurması önerilmektedir. Bilinen ruhsal bozukluğu olanların, psikiyatrik tedavilerini düzenli olarak sürdürmeleri ve yeni belirtilerin ortaya çıkması veya mevcut belirtilerin şiddetlenmesi halinde psikiyatri polikliniklerine başvurmaları gerekmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.