Yozgat Şehir Hastanemizde Bir İlk Daha Gerçekleşti.
22 Temmuz 2020

  • EMRAH DEMİRCİ.jpeg
  • 2.jpg

Yozgat Şehir Hastanesinde bir ilk daha gerçekleştirildi. Yaklaşık 1,5 cm büyüklüğündeki böbrek taşı hastanın sırt bölgesinden yapılan 0,5 cm lik kesiden böbreğe ulaşılarak başarıyla çıkartıldı.

Op. Dr. Emrah DEMİRCİ yaptığı açıklamada 
Polikliniğimize sol böğür ağrısı ile başvuran 50 yaşındaki hastamızın yapılan tetkikleri ve ayrıntılı incelemeleri sonucunda sol böbreğinde yaklaşık 1,5 cm lik taş tespit edildi. Hastanın idrar kanalında darlık olduğu için taşa dış idrar kanalından girerek ulaşmak mümkün değildi. Daha sonra sırt bölgesinden böbreğe ulaşılarak taşın alınmasına karar verildi. 0,5 cm lik bir kesi yapılarak endoskopik aletlerle taş lazer yardımıyla parçalara ayrılarak dışarı çıkarıldı. Sırt bölgesine yapılan kesi küçük olduğu için standart ameliyatta böbreğe yerleştirdiğimiz nefrostomi tüpü kullanılmadı. Böylece hastanın ağrısı ve hastanede kalış süresi daha az oldu. Ameliyat sonrası ikinci gününde hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. 
Op. Dr. Emrah DEMİRCİ, Op Dr. İbrahim Can AYKANAT ve Op. Dr. Fatih KOCAMANOĞLU yaptıkları ortak açıklamada hastanemizde ürolojik kanser, taş(böbrek-idrar kanalı-idrar kesesi), prostat büyümesi, idrar kaçırma tedavisi (TOT), hipospadias (peygamber sünneti), inmemiş testis gibi tüm ürolojik ameliyatların kapalı(laparoskopik) ve açık yöntemlerle başarıyla yapıldığını belirtti.