Çocuk Cerrahi Uzmanız Op. Dr. Necip Fazıl Aras Sünnet Hakkında Bilgilendirmede Bulundu.
22 Kasım 2019

Çocuk Cerrahisi Uzmanımız Op. Dr. Necip Fazıl Aras, sünnet için en uygun zamanın ya 2 yaşından önce ya da 6 yaşından sonra olduğunu bildirdi.

Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi uzmanı Opr. Dr. Necip Fazıl Aras, sünnetin her yaşta yapılmakla birlikte en doğru zamanın 2 yaşından önce olduğunu belirterek, aileleri doğru bilinen yanlışlar konusunda uyardı.

 Opr. Dr. Necip Fazıl Aras, sünnetin 2014 yılından bu yana sadece doktorlar tarafından hastane ya da klinik ortamında yapılan, doktor olmayan kişilerin yapmasının yasaklandığı bir işlem olduğunu bildirdi.

HER MEVSİM YAPILABİLİR

Halk arasında yaygın anlayışın aksine sünnet sadece yaz aylarında değil her mevsim yapılabildiğini belirten Opr. Dr. Aras, “Sıcak aylarda altı bezli çocuklarda pişik ve ödem daha fazla olduğu için kışın sünnet yaptırmanın iyileşme açısından pozitif yanlarının olduğu bile söylenebilir” dedi.

EN UYGUN YAŞ

2 yaş öncesi ya da  6 yaş sonrasının sünnet için uygun dönemler olduğunu vurgulayan Opr. Dr. Necip Fazıl Aras,  bu dönemlerde psikolojik açıdan etkilenmenin en az düzeyde görüldüğünü belirterek, “Bizim önerimiz yenidoğan dönemi (ilk 28 gün) geçtikten sonra 1 yaşını geçmeden yaptırmanızdır.”

ERKEN SÜNNETİN FAYDALARI

Erken Sünnetin faydalarına da dikkati çeken Aras, şunları söyledi:

“Erken sünnetin faydalarının başında daha hızlı iyileşme süreci gelir.

Ağrı hissinin yaşamın ileri dönemlerine göre daha az olması, genel anestezi ihtiyacının olmaması,  potansiyel psikolojik travmanın bulunmaması diğer avantajlardır.

Yaşamın ilk yıllarında olan idrar yolu enfeksiyonlarında azalma sağlanması da bir başka avantajdır. Çünkü, 2 yaşından küçük çocuklarda yapılan bir çalışmada idrar yolu enfeksiyonlarının, üç ila on kat arasında azaldığı görülmüştür.

İdrar yolunda enfeksiyon riski artmış erkek çocukların (idrar yollarında darlık veya kaçak) ilk bir yılda geçirebileceği enfeksiyonları azaltarak muhtemel böbrek hasarına engel olmaktadır.”

HANGİ YÖNTEM?

Her ne şekilde olursa olsun sünnet işlemi için öncelikle lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) fırsatının değerlendirilmesini öneren Aras, “Çünkü genel anestezi (narkoz) lokal anesteziye göre oldukça riskli bir girişimdir” dedi.

Opr. Dr. Necip Fazıl Aras, Yozgat Şehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde tek kullanımlık sünnet aleti yardımıyla kotersiz, lazersiz, dikişsiz ve estetik bir sünnet yapıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“İşlem öncesi herhangi bir kan tahlili ya da aç kalma durumu istenmediği gibi oğlunuz işlem sonrası da bekletilmeden taburcu edilmektedir. Sünnet operasyonları öncesinde hastanemizden muayene için Alo 182’den Çocuk Cerrahisi Polikliniğine randevu alınabilir.”