İç Hastalıkları Uzmanımız Uzm. Dr. Mustafa KOZAN 14 Kasım Diyabet Günü Hakkında Bilgilendirmede Bulundu.
15 Kasım 2019

          Yozgat Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mustafa KOZAN 14 Kasım Diyabet Günü hakkında halkımıza bilgilendirmede bulundu.

        Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet açlık kan şekerinin 126 üzerinde olması veya herhangi bir saatte ölçülen kan şekerinin 200 ve üzeri olması durumunda tanısı konulan kronik bir hastalıktır. Açlık kan şekerinin 100-126 arasında olması veya 2.saat tokluk şekerinin 140-200 arasında ölçülmesi ise Gizli Şeker (Prediyabet) olarak adlandırılır. Günümüzde şeker hastalığı artan obezite oranı düzensiz beslenme sedanter yaşam nedeniyle artan bir sağlık sorunu haline gelmiştir. 2017 verilerine göre tüm dünyada 18 yaş üstü 451 milyon diyabetik hasta vardır ve bu sayının 2045 yılında 693 milyona yükseleceği tahmin edilmektedir.
Şeker hastalığında genel olarak çok ve sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, gece idrara çıkma, susama/çok su içme, ellerde ayaklarda uyuşukluk/yanma/karıncalanma, üşüme, halsizlik, kilo kaybı, ciltte ve idrar yollarında  sık enfeksiyon gelişmesi veya oluşan enfeksiyonun kolay iyileşmemesi görülebilir. Bu belirtilerin bir veya birkaçının varlığı şeker hastalığından şüphelenilmesine yol açar.

        Hastalıktan korunma yöntemi öncelikle en başta yapmamız gereken diyet yapmaktır. Diyete karbonhidrat kullanılmadan devam edilmesi gerekmektedir ve diyetle birlikte egzersizlerine dikkat etmesi gerekmekte olup şeker hastalığı bulunanların da haftada en az 3 gün 45 dakika düzenli olarak egzersiz yapması gerekmektedir. Toplumda genel olarak bütün herkesin de dikkat ederek egzersizleri düzenli olarak yapmaları önermekteyiz gerekli egzersiz ve düzenli beslenme ile şeker hastalığı kontrol altına alınabilir.

       1921 yılında insülini bularak milyonlarca hastanın tedavisini mümkün kılan harp cerrahı Fredrick Bantig’in doğum yıl dönümü anısına 14 Kasım Dünya Diyabet günü olarak kabul edilip, her yıl çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.
Dünya Diyabet Günü’nün 2018-2019 yılları teması “Diyabet ve Aile”dir. Aile temasının seçilmesinin amacı, diyabetin aile üzerindeki etkisi konusunda farkındalık yaratmak ve bu hastalıktan etkilenen aileleri desteklemektir.

Tüm hastalarımıza sağlıklı günler dileriz.