Hastanemizde 2.4 kg Ağırlığındaki Kitle Başarılı Bir Operasyonla Çıkarıldı.
18 Mart 2019

  • IMG_20190312_113533.jpg
  • WhatsApp Image 2019-03-13 at 11.06.28.jpeg

Karındaki kitleyi “kilo” sandılar

Kız çocuğun karnından futbol topu büyüklüğünde kitle çıkarıldı.

Karın ağrısı şikayetleriyle Yozgat Şehir Hastanesi’ne başvuran 16 yaşındaki hastanın karnından 23 cm çapında ve 2.4 kg ağırlığındaki kitle başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Yozgat / Yozgat Şehir Hastanesi’ne şiddetli karın agrısı şikayetleriyle başvuran  16 yaşındaki Tuğba Ş.’nin karnından 23 cm çapında ve 2.4 kg ağırlığındaki  kitle başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Necip Fazıl Aras tarafından gerçekleştirilen operasyonun ardından hasta sadece bir gün sonra taburcu edildi.

Op.Dr. Necip Fazıl Aras, ameliyatla ilgili Bilgi verirken;  Yozgat Şehir Hastanesi’nde çocuk bir hastadan ilk kez böyle büyüklükte bir kitlenin çılarıldığınj belirterek, şunları söyledi:

“Karnındaki şişlik kilo alımına bağlanan hasta böyle büyüklükte bir kitleden bu yüzden haberdar olamamış. Şiddetli ağrılar olunca hastanemize başvurdu.  Yapılan incelemelerde neredeyse bir futbol topu büyüklüğündeki kitlenin bu ağrılarının sebebi olduğu anlaşıldı. Yaklaşık 1 saat süren bir operasyon ile kitle tamamen çıkarıldı ve hastamız sağlığına kavuştu. 

Kız çocuklarında nadiren görülen böyle kitleler çoğu zaman herhangi bir ağrıya sebep olmayabiliyor. Karnında şüpheli şişlik ve sertlik farkettiğimiz zaman çocuklarımızı uzman bir doktora göstermekte fayda var. Erken teşhis ile böyle kitleler daha kötü sonuçlar doğurmadan çıkarılabiliyor.