HİPERTANSİYON GÜNÜ
17 Mayıs 2024

Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan Hipertansiyon Günü’nde Önemli Açıklamalarda Bulundu

Yozgat Şehir Hastanesi Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan Hipertansiyon hastalarının düzenli egzersiz yaparak kilo kontrolünü sağlamaları gerektiğini söyledi.

Her yıl Mayıs ayında hipertansiyona dikkat çekmek için düzenlenen etkinliklerde bu senenin teması “Hayatının değerini bil, tansiyonunu ölçtür, sağlıklı ve uzun yaşa” olarak belirlendi.

Hipertansiyon tüm dünyada yaygın olarak görülen, kronik bir hastalık olduğunu ve Ülkemizde de birçok kişinin hipertansiyon hastası olduğunu dile getiren Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan ;“Tansiyon, kalbin kanı vücuda pompalarken damar duvarında oluşturduğu basınçtır. Kalbin kanı pompalarken damarda oluşturduğu basıncın normal değerlerin üzerinde olması durumuna hipertansiyon denmektedir. Büyük tansiyonun 140 mmHg ve üzeri, küçük tansiyonun 90 mmHg ve üzerinde olması, yüksek tansiyon olarak kabul edilir.” Dedi.

Hipertansiyonun başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırladığını ifade eden Başhekimimiz Kozan : “ Hipertansiyon Kalp, beyin ve böbrek gibi önemli organlarda ciddi hasarlara yol açmakta ve hatta ölüme dahi neden olabilir.” Diyerek bu hastalıkla ilgili bilinçli olmak hayati derecede önemli olduğu uyarısını yaptı.

Hipertansiyon hastalığının bilinen herhangi bir sebebi olmadığını ve genetik aktarımın büyük rol aldığının söyleyen Başhekimimiz Kozan, ailesinde hipertansiyon öyküsü olan bireylerin de sık sık tansiyonlarını kontrol etmesi gerektiğini ifade etti.

Eğitim hemşirelerimiz tarafından hipertansiyon hastalığı hakkında stant açılarak broşürler eşliğinde vatandaşlarımız bilgilendirildi.

  • Mustafa KOZAN
  • HİPERTANSİYON
  • HİPERTANSİYON