4 Mart Dünya Obezite Günü Dolayısıyla Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan Bilgilendirmede Bulundu
06 Mart 2024

4 Mart Dünya Obezite Günü Dolayısıyla Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan Bilgilendirmede Bulundu.

 

4 Mart Dünya Obezite Günü, insanların sağlıklı bir kiloya ulaşması, bu kiloyu koruması, obezitenin insan sağlığına olan olumsuzlukları tersine çevirmesine yardımcı olmak amacıyla farkındalık günüdür.
Ülkemizde
boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle indeksi incelendiğinde 2022 yılında kadınların %23,6'sının obez ve %30,9'unun obez öncesi, erkeklerin ise %16,8'inin obez ve %40,4'ünün obez öncesi olduğu görülmüştür.

Obezite insan sağlığını birçok konuda olumsuz etkilemektedir. Obeziteli bir bireyde yağ dokusu normalden fazla olunca şeker hastalığı, hipertansiyon, kolesterol, karaciğer yağlanması, uykuda solunum bozukluğu, iskelet sistemi sorunları, erken yaşta kalp ve damar sorunları, kansere yakalanma riskinde artış yapmaktadır.
Kaliteli ve sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenerek ve yeterince hareket ederek vücut ağırlığımızı kontrol altında tutabiliriz.

Obezite ile mücadelede temel önerileri şunlardır;

-Yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecek ve içeceklerin özellikle çocuklarda kullanımını kısıtlamak,

-Şekerli yiyecek ve içecekleri vergilendirmek, besin değeri yüksek yiyecek ve içeceklere uygun fiyat desteği ile daha iyi erişim sağlamak,

-Şehirlerde ve kasabalarda yürüyüş, bisiklete binme ve farklı sporlar için daha fazla alan açmak,

-Çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edindirmek ve spor alışkanlığı kazandırmak gerekir.

  • OBEZİTE STANT
  • OBEZİTE STANT
  • OBEZİTE STANT