9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
09 Şubat 2024

Bugün Sigarasız Yeni Bir Yaşama Adım At

Başhekimimiz Uz. Dr. Mustafa Kozan 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü Dolayısıyla Bilgilendirmede Bulundu

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır.

Dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli etkenlerden biri sigara kullanımıdır. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın kullanılan tütün ürünleri; bağımlılık yapıcı etkilerinin yanı sıra; kanser, kalp damar hastalıkları, akciğer hastalıkları ve birçok sistemik hastalıkların sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

9 Şubat tarihi, sigarayı bırakmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç olabilir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için alanında uzmanların desteğine de ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” aranarak destek istenmelidir.

Unutulmamalıdır ki sigarayı bırakmamız sadece yaşadığımız zaman dilimi ve sağlığımız için değil aynı zamanda gelecek nesillerimizin sağlıklı olması adına çok önemlidir.

Yaktığınız sadece sigara değil, aynı zamanda geleceğimizdir.

Uz. Dr. Mustafa KOZAN