Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Münire IŞLAK DEMİR Yeni Koranavirüs Hakkında personellerimize bilgilendirmede bulundu.
03 Mart 2020

  • IMG_4916.JPG
  • IMG_4912.JPG
  • IMG_4909.JPG
  • IMG_4906.JPG
Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarından Dr. Münire IŞLAK DEMİR hastanemiz personellerine Yeni Koronavirüs (2019-nCoV)  hakkında hastanemiz konferans salonunda eğitim verdi.
Eğitimde Uzm. Dr. Münire IŞLAK DEMİR ; Son 14 gün içinde Çin başta olmak üzere koronavirüs enfeksiyonu görülen ülkelerden gelinmesi,  ateşlenme, öksürme ve nefes almada zorluk çekilmesi durumunda maske takarak sağlık kurumuna başvurulması ve  hekime son yapılan seyahat hakkında bilgi verilmesi gerektiğini ellerin sık sık su ve sabun ile en az 20 sn boyunca yıkanması, öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızınızı tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi ve sonrasında mendili derhal çöp kutusuna atılıp ve ellerin su ve sabunla yıkanılması gerektiğini, hasta olan kişiyle en az 1 metre mesafeden uzak olmanın ve maske kullanımının tüm virüs enfeksiyonlarında koruyucu olduğu söyledi. Yeni koronavirüs enfeksiyonu ile ilgili halk arasında Türkiye’de de hastaların olduğu söylentilerinin doğru olmadığını belirten Demir, Çin'de yaşanan ölüm vakalarının da sadece yandaş kronik hastalıkları olan kişilerde görüldüğünü belirtti. 
Dr. IŞLAK DEMİR; Yeni Koronavirüs  enfeksiyonunun, influenza virüsünün neden olduğu griple karıştırılmaması gerektiğini yeni koronavirüs’ün bir virüs olduğunu ve bu nedenle antibiyotiklerin ve gripte kullanılan antiviral tedaviler’ in etkili olmadığını ve etkisi kanıtlanmış bir antiviral tedavisinin de olmadığını sözlerine ekledi.