T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI YOZGAT ŞEHİR HASTANESİ

Hayatın Doğal Bir Evresi Olan Menopoz Hastalık Değil Fizyolojik Bir Geçiş Sürecidir. 18 Ekim Dünya Menopoz Günü Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2021

Hayatın Doğal Bir Evresi Olan Menopoz Hastalık Değil Fizyolojik Bir Geçiş Sürecidir. 18 Ekim Dünya Menopoz GünüHayatın doğal bir evresi olan menopoz hastalık değil fizyolojik bir geçiş sürecidir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirmek için sağlık kontrolleri ve tarama testleri düzenli olarak yaptırılmalıdır.

Uluslararası Menopoz Topluluğu (IMS) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO), tüm dünyada menopoz ve oluşabilecek sağlık sorunları hakkında kadınların bilinçlendirilmesi amacıyla 18 Ekim’i “Dünya Menopoz Günü” olarak kabul etmiştir.

“Menopoz” kelime anlamı olarak kadının adet kanamalarının olmamasıdır. Adet kanamasının olmaması ile doğurganlığın da sona ermesidir. Bir yıl boyunca adet görmeyen kadın menopoz dönemine girmiş olarak kabul edilir.   Ülkemizde menopoza girme yaşı genellikle 47-49, dünyada ise 50-52 yaş civarıdır.

Menopoza girilen dönemde yumurtlamanın durması sonucu östrojen hormon düzeyi azalmaktadır. Östrojenin azalması kısa ve uzun vadelerde kadınlarda bazı bulguların ortaya çıkmasına sebep olur. Kısa vadede adetlerin kesilmesi, sıcak basması, çarpıntı, sinirlilik, uykusuzluk, depresyon gibi sorunlar gözlenirken uzun vadede ise kalp hastalıkları riskinde artış, kolesterol düzeyinde değişiklikler, kemik kaybı ve osteporoz (kemik erimesi) görülebilmektedir.

Menopoz başlangıcı ve sonrasındaki dönemin sağlıklı geçirilebilmesi için yılda bir kez sağlık kontrollerinden geçilmelidir. Özellikle 40 yaşından sonra meme kanseri açısından mamografi,  rahim ve rahim ağzı kanserleri açısından ultrasonografi ve smear taramalarının yapılması gereklidir. Ayrıca kalsiyum miktarı yüksek olan yiyeceklerin (süt, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, fındık, badem, kuru incir) tüketilmesi, kafein, şeker ve tuz tüketiminin azaltılması/tüketilmemesi, sigara içilmemesi, fiziksel egzersiz yapma alışkanlığı kazanılması, aşırı kilodan kaçınılması sağlıklı bir menopoz döneminin geçirilmesinde unutulmaması gereken ipuçlarıdır.

Paylaş